Με απόφαση της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Καρπενησίου δημοπρατούνται δύο μεγάλα έργα για τον Δήμο Καρπενησίου. Τα έργα μελετήθηκαν εξ ολοκλήρου από την Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου και τον Ειδικό Συνεργάτη του Δημάρχου, Αρχιτέκτονα κ. Γιάννη Πανόπουλο και έτυχαν χρηματοδότησης από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας. Οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Περιφερειάρχη Στερεάς Ελλάδας κ. Κώστα Μπακογιάννη και τον Αντιπεριφερειάρχη κ. Άρη Τασιό.
Το πρώτο έργο προϋπολογισμού 1.506.000 € ( με ΦΠΑ), αφορά την ολοκλήρωση δύο οδών, της οδού Ζέρβα και τη σύνδεση της Νεράιδας με το Χιονοδρομικό Κέντρο Καρπενησίου παρακάμπτοντας και αποσυμφορίζοντας το κυκλοφορίακα την πόλη και βοηθώντας την πιο εύκολη διέλευση των οχημάτων προς το Χιονοδρομικό Κέντρο.
Το άλλο έργο, προϋπολογισμού 2.280.000 € ( με ΦΠΑ), αφορά την ανάπλαση της περιοχής του Προφήτη Ηλία με την ανακατασκευή τριών πλατειών και τη διασύνδεση του Προφήτη Ηλία με την ανάπλαση της πόλης του Καρπενησίου. Ενοποιούμε και αναβαθμισμένη διασυνδέουμε την περιοχή του Προφήτη Ηλία με το ιστορικό κέντρο της πόλης.
Και τα δύο έργα θα δημοπρατηθούν την Τρίτη 27 Μαρτίου 2018.