Στην 5η Συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Στερεάς Ελλάδας που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 5 Μαΐου στη Λαμία παρευρέθηκε ο Δήμαρχος Καρπενησίου κ. Νίκος Σουλιώτης. Στη Συνεδρίαση συζητήθηκαν και διατυπώθηκαν προτάσεις σχετικά με το Σχέδιο Νόμου του Υπουργείου Εσωτερικών που αφορά Ρυθμίσεις για τον εκσυγχρονισμό του θεσμικού πλαισίου οργάνωσης και λειτουργίας των Δημοτικών Επιχειρήσεων Ύδρευσης Αποχέτευσης ( Δ.Ε.Υ.Α)- Ρυθμίσεις σχετικές με την οργάνωση, τη λειτουργία, τα οικονομικά και το προσωπικό των Ο.Τ.Α.- Ευρωπαΐκοι Όμιλοι Εδαφικής Συνεργασίας και άλλες διατάξεις. Ακόμη συζητήθηκαν και οι ενέργειες που πρέπει να γίνουν για την αποκατάσταση της αδικίας που υφίστανται τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου με τη μη καταβολή αποζημίωσης που θα διευκόλυνε τη μετακίνησή τους προκειμένου να παρίστανται στα Δημοτικά Συμβούλια.
![](https://975fm.b-cdn.net/wp-content/uploads/2024/07/Photoroom-20240719_191902-300x248.png)
Πρέπει να απολογηθείτε κ.Δήμαρχε.
Φάνηκαν ήδη τα πρώτα δείγματα γραφής και οι προτιμήσεις του νέου Δημάρχου. Έπειτα απο 35 χρόνια αδειάληπτης ενημέρωσης και ψυχαγωγίας στο Δήμο Καρπενησίου το Ράδιο