Το 74ο Ετήσιο Συνέδριο της Ένωσης Ευρυτάνων Αμερικής “ Το Βελούχι” παρακολούθησε από κοντά ο Δήμαρχος Καρπενησίου κ. Νίκος Σουλιώτης που πραγματοποιήθηκε από τις 15 έως τις 17 Ιουνίου 2018 στην Ουάσινγκτον. Ο Δήμαρχος είχε την ευκαιρία να ακούσει και να γνωρίσει από κοντά το έργο που επιτελεί η Ένωση στην Αμερική και στη συνέχεια να παρουσιάσει τα δικά μας έργα στον Δήμο Καρπενησίου, να μοιραστεί μαζί τους ανησυχίες αλλά και να τους ευχαριστήσει ιδιαίτερα για τη χρηματοδότηση ενός αθλητή μας που ξεχώρισε, αλλά και για το γεγονός ότι από φέτος θα στηρίζουν έμπρακτα τα Μποτσάρεια. Τέλος, εξέφρασε θερμές ευχαριστίες σε όλους τους ομογενείς για ακόμα μια φορά που δεν ξεχνούν την ιδιαίτερη πατρίδα τους και πάντα φροντίζουν να τη στηρίζουν με κάθε τρόπο.
Στις εργασίες του Συνεδρίου παρευρέθηκαν και ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καρπενησίου κ. κ. Γεώργιος, ο Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Ευρυτανίας κ. Άρης Τασιός και ο Δήμαρχος Αγράφων κ. Θόδωρος Μπαμπαλής.