Με την ευλογία του π. Γεράσιμου θεμελιώσαμε και το Κειμηλιαρχείο Φουρνάς. Ένα έργο όνειρο για τη Δ.Ε. Φουρνάς που δημιουργεί προοπτικές ανάπτυξης και θα αποτελέσει πόλο έλξης επισκεπτών για τον τόπο μας. Με την ολοκλήρωσή του, οι εικόνες του Διονυσίου εκ Φουρνά αλλά και άλλα σημαντικά κειμήλια της περιοχής θα αποκτήσουν στέγη και θα είναι προσπελάσιμο σε κάθε επισκέπτη να θαυμάσει από κοντά την εντυπωσιακή πολιτιστική παρακαταθήκη του τόπου μας. Ένα έργο που θα αναδείξει την ιστορία και τον πολιτισμό του τόπου μας και θα δώσει πνοή ανάπτυξης σε όλη την ευρύτερη περιοχή.