Μετά από τέσσερα χρόνια, και κάτω από τη διαρκή πίεση της Λαϊκής Συσπείρωσης στο Δημοτικό Συμβούλιο Καρπενησίου, μετακινήθηκαν επιτέλους οι κάδοι από την αναμνηστική πλάκα του Παιδαγωγικού Φροντιστηρίου Στερεάς, απέναντι από το κατάστημα του ΟΤΕ.
Με αυτόν τον τρόπο έλαβε τέλος η προσβολή μιας από τις σημαντικότερες στιγμές της ιστορίας του τόπου μας και άνοιξε ο δρόμος για την ανάδειξη του μορφωτικού και
πολιτιστικού έργου της Εθνικής Αντίστασης στην Ευρυτανία και συνολικά στην Στερεά.
Επόμενο βήμα πρέπει να είναι η ανέγερση ολοκληρωμένου μνημείου στο ίδιο σημείο και ο εορτασμός της επετείου ίδρυσης του Παιδαγωγικού Φροντιστηρίου κάθε χρόνο στις 16
Ιουλίου.
Η Λαϊκή Συσπείρωση προτίθεται να επαναφέρει το θέμα στο Δημοτικό Συμβούλιο Καρπενησίου με ολοκληρωμένη εισήγηση.
Eπιμέλεια:Έλενα Κανέλλου