Ο Δήμος Καρπενησίου ανταποκρίθηκε άμεσα στο αίτημα του Δημάρχου Μαντουδίου- Λίμνης – Αγίας Άννας και έστειλε 20 κάδους απορριμμάτων, μιας και έχουν καεί οι περισσότεροι από την καταστροφική πυρκαγιά.
Σε ότι αφορά την συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης θα γίνει σε συνεννόηση με τους Δημάρχους των πληγεισών περιοχών, θα καταγραφούν οι ανάγκες και θα γίνει ενημέρωση για στοχευμένη συγκέντρωση προϊόντων.
Ο Δήμαρχος Καρπενησίου είναι σε διαρκή επικοινωνία με τους Δημάρχους της Στερεάς Ελλάδας και σήμερα το μεσημέρι συμμετέχει σε έκτακτο Δ.Σ. της ΚΕΔΕ με θέμα την αντιμετώπιση των προβλημάτων των Δήμων που πλήττονται από τις πυρκαγιές και τα μέτρα ανακούφισης που μπορούν να δοθούν.
Επιμέλεια:Έλενα Κανέλλου