Στη εγκαίνια του Πυροσβεστικού Κλιμάκιου στην Γρανίτσα Ευρυτανίας, παρευρέθηκε ο Δήμαρχος Καρπενησίου Νίκος Σουλιώτης, όπου πραγματοποιήθηκαν από τον Υφυπουργού Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Κρίσεων Νίκο Χαρδαλιά και τον Αρχηγό Πυροσβεστικού Σώματος, τον αντιστράτηγο Στέφανο Κολοκούρη. Η ίδρυση του Κλιμακίου κρίθηκε αναγκαία για την άμεση επιχειρησιακή δράση, αφού καλύπτει τομέα ευθύνης ο οποίος είναι απομακρυσμένος από τις πλησιέστερες Πυροσβεστικές Υπηρεσίες. Στα εγκαίνια παραβρέθηκε η υφυπουργός Παιδείας & Θρησκευμάτων Σοφία Ζαχαράκη, ο Περιφερειάρχης Στερεάς Ελλάδας Φάνης Σπανός, Στελέχη της Ομάδας Πρώτης Απόκρισης (ΟΠΑ) της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας, Βουλευτές, Υπηρεσιακοί παράγοντες, εκπρόσωποι Τοπικής Αυτοδιοίκηση, και πλήθος κόσμου.