Την προηγούμενη εβδομάδα φιλοξενήθηκαν στην πόλη μας εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και παιδάκια Δημοτικού από 5 χώρες- Ισπανία, Τουρκία, Βουλγαρία, Πολωνία, Ρουμανία- στα πλαίσια του Προγράμματος Erasmusπου πραγματοποιεί το Γ’ Δημοτικό Σχολείο Καρπενησίου.
Την Τρίτη 23 Μαΐου το βράδυ, ο Δήμος Καρπενησίου προσέφερε δείπνο στη Μαθητική Εστία σε όλους του συμμετέχοντες στο Πρόγραμμα, ενώ ο Πολιτιστικός Σύλλογος Καρπενησίου παρουσίασε στους φιλοξενούμενους πρόγραμμα με παραδοσιακούς χορούς.
Την επόμενη μέρα οι εκπαιδευτικοί επισκέφτηκαν το Δημαρχείο Καρπενησίου όπου συναντήθηκαν με τον Δήμαρχο και τους Αντιδημάρχους, συνομίλησαν μαζί τους, τους παρουσίασαν τον τόπο μας και τους ζήτησαν να είναι καλοί πρεσβευτές της χώρας μας ο καθένας στη δική του χώρα.
Την Πέμπτη όλοι μαζί επισκέφτηκαν το Μουσείο Εθνικής Αντίστασης Κορυσχάδων όπου ξεναγήθηκαν και στη συνέχεια άκουσαν μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία για το αντάρτικο από τον κ. Κοπανάκη.
Πολλά συγχαρητήρια στον Διευθυντή και στους εκπαιδευτικούς του Γ’ Δημοτικού Σχολείου που με τη συμμετοχή τους στο Πρόγραμμα Erasmusδώσανε τη δυνατότητα στα παιδιά του Γ’ Δημοτικού Σχολείου να γνωρίσουν μαθητές σχολείων από 5 Χώρες διαδίδοντας με αυτόν τον τρόπο την πολυπολιτισμικότητα.