Το έργο της ύδρευσης της Ποταμιάς, προϋπολογισμού 1.350.000 €, δίνει τη δυνατότητα ανάπτυξης σε όλη την περιοχή της Ποταμιάς και κυρίως σε όλον τον άξονα της Επαρχιακής Οδού Καρπενησίου- Προυσού, από το Καρπενήσι μέχρι τον Γαύρο, μιας περιοχής για την οποία ελπίζουμε στην περαιτέρω ανάπτυξή της τα επόμενα χρόνια.
Το έργο έχει μελετηθεί έτσι ώστε, αφενός μεν να μην υπάρχει σε καμία περίπτωση έλλειψη νερού στους κατοίκους του Παλαιού και Νέου Μικρού Χωριού καθώς και σε όσους εξυπηρετούνται σήμερα από το υφιστάμενο δίκτυο, αφετέρου δίνει τη δυνατότητα εναλλακτικών τροποποιήσεων του συστήματος ύδρευσης από το Καρπενήσι μέχρι τον Γαύρο, ανάλογα με τις απαιτήσεις κατανάλωσης και τις διαθέσιμες ποσότητες νερού των πηγών που τροφοδοτούν το δίκτυο. Με αυτόν τον τρόπο διασφαλίζεται η επάρκεια και η ποιότητα νερού σε όλο τον πληθυσμό του Καρπενησίου και των Τοπικών Κοινοτήτων της Δημοτικής Ενότητας Ποταμιάς.
Ευελπιστούμε στην ένταξη του έργου και την άμεση έναρξη της υλοποίησής του.