Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 13 Ιουλίου 2017 στη Χαλκίδα η ημερίδα με θέμα: “ Έξυπνες Πόλεις για μια Έξυπνη Περιφέρεια” από τον Δήμο Χαλκιδέων και την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας.
Στην ημερίδα έλαβε μέρος ως εισηγήτρια η Γενική Γραμματέας του Δήμου Κραπενησίου κ. Γιάννα Χορμόβα, η οποία υπογράμμισε τις έξυπνες εφαρμογές στο Καρπενήσι και την επιτακτική ανάγκη μετεξέλιξης.
Την ημερίδα χαιρέτισαν ο Αντιπεριφερειάρχης Ευβοίας κ. Φάνης Σπανός και ο Γενικός Γραμματέας του Δήμου Ν. Σμύρνης κ. Μιχάλης Χρηστάκης. Βασικός ομιλητής ήταν ο Δήμαρχος Χαλκιδέων κ. Χρήστος Παγώνης, ενώ στη συνέχεια τον λόγο πήραν: ο θεματικός Αντιπεριφερειάρχης Αναπτυξιακού Προγραμματισμού της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας κ. Θέμης Χειμάρας, ο εκπρόσωπος της Κοινοπραξίας COSMOTE, CISCO, ΚΑΥΚΑΣ, OTS κ. Γιώργος Αβραμίδης, ο καθηγητής ρομποτικής του ΤΕΙ Στερεάς Ελλάδας κ. Φώτης Κουμπουλής και έκλεισε η κ. Ιωάννα Σαμπράκου, σύμβουλος του Υφυπουργού Οικονομίας και Ανάπτυξης κ. Στέργιο Πιτσιόρλα.