Ο Δήμαρχος Καρπενησίου ευχαριστεί τον Υπουργό Εσωτερικών κ. Σκουρλέτη για τη χρηματοδότηση του Δήμου Καρπενησίου του Νομού Ευρυτανίας με το ποσό των εκατόν τριάντα χιλιάδων ευρώ (130.000,00€)σε βάρος των πιστώσεων του έργου: 2003ΣΕ05500005 Επιχορήγηση των ΟΤΑ για «Πρόγραµµα πρόληψης και αντιµετώπισης ζηµιών και καταστροφών που προκαλούνται από θεοµηνίες στους Ο.Τ.Α. Α΄ και Β΄ βαθµού της Χώρας», προκειμένου να υλοποιηθούν οι εργασίες καθαρισμού του εγκιβωτισμένου χειμάρρου Κλαρωτού και να εξασφαλιστεί η ασφάλεια των κατοίκων.
Οι συνεχείς βροχοπτώσεις καθώς και η δυσκολία πρόσβασης στο σημείο όπου γίνονται οι
κατολισθήσεις των πρανών (χιονοκάλυψη της περιοχής), δημιουργούν ανησυχία και εντείνουν την ανάγκη για συνεχή παρακολούθηση και καθαρισμό της κοίτης του χειμάρρου.