Φωτιά ξέσπασε σήμερα το μεσημέρι στο Σύχνικο Αγράφων πλησίον του νεκροταφείου.Στο σημείο έσπευσαν 4 πυροσβεστικά οχήματα της ΠΥ Καρπενησίου με 12 άνδρες , 1 πυροσβεστικό όχημα του Δήμου Αγράφων και 1 Υδροφόρο όχημα της Αντιπεριφέρειας,με αποτέλεσμα η φωτιά να τεθεί γρήγορα υπο έλεγχο και να μην πάρει διαστάσεις. Επικεφαλής των πυροσβεστικών δυνάμεων ήταν ο πύραρχος κ. Σταύρος Φακίτσας.
Ο Αντιπεριφερειάρχης ΠΕ Ευρυτανίας κ. Άρης Τασιός έγραψε σε ανάρτηση του στα social media : <<Σε εξέλιξη φωτιά στο Σύχνικο πλησίον του νεκροταφείου η οποία τίθεται υπό έλεγχο.Για μια ακόμη φορά εφιστώ προσοχή λόγω των συνθηκών που έχουν δημιουργηθεί στο σύνολο του Νομού>>.
Σημειώνεται πως οι πυροσβεστικές δυνάμεις θα παραμείνουν στο σημείο καθ όλη τη διάρκεια της νύχτας προκειμένου να αποφευχθεί τυχόν αναζωπύρωση.
Επιμέλεια:Έλενα Κανέλλου