Μεγάλη φωτιά ξέσπασε σήμερα το μεσημέρι στον οικισμό Αγ. Παρασκευης Ευρυτανίας και απειλούσε σπίτια και αγροκτήματα . Η φωτιά έκαιγε ξερή βλάστηση σε μερικώς δασώδη περιοχή. Άμεσα έσπευσαν 2 οχήματα του Πυροσβετικού Κλιμακίου Φουρνάς με 5 άνδρες και 4 οχήματα της ΠΥ Καρπενησίου με 8 άνδρες και επικεφαλής τον Κ.Σταύρο Φακίτσα, πύραρχο ΔΙ. ΠΥ. Ν. ΕΥΡΥΤΑΝΊΑΣ.
Τελικά μετά από 3 περίπου ώρες η φωτιά τέθηκε υπό πλήρη έλεγχο. Τα αίτια της φωτιάς διερευνά το προανακριτικό της πυροσβεστικής.
Επιμέλεια:Έλενα Κανέλλου