Την εκκίνηση για την εορταστική φωταγώγηση του χριστουγεννιάτικου δένδρου της πρωτεύουσας έδωσε στις επτά το απόγευμα από την πλατεία Συντάγματος ο δήμαρχος Αθηναίων κ. Κώστας Μπακογιάννης .Το εντυπωσιακό φυσικό δέντρο προέρχεται απο το Καρπενήσι και είναι ύψους 17μ.
Κεντρικό πρόσωπο της βραδιάς ήταν η εκρηκτική Έλενα Παπαρίζου και πολλοί ακόμη καλλιτέχνες, ενώ η Ζέτα Μακρυπούλια παρουσίασε την εκδήλωση.
Highlight της βραδιάς το εκθαμβωτικό 3D projection mapping στο κτίριο της Βουλής των Ελλήνων. Λαμπερά χρώματα, έντονα σκηνικά και εντυπωσιακές αρχιτεκτονικές μεταλλαγές έντυσαν με μοναδικό τρόπο το ιστορικό κτίριο και γέμισαν συναισθήματα και εικόνες.