Με μεγάλη επιτυχία και συμμετοχή πλήθους κόσμου συνεχίζονται οι Γιορτές χειμώνα 2016. Το Σάββατο 17 Δεκεμβρίου ανάψαμε το χριστουγεννιάτικο δέντρο στο Μεγάλο Χωριό. Ο κόσμος αψήφησε τις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και συγκεντρώθηκε στην πλατεία του χωριού, όπου με την αντίστροφη μέτρηση του Αντιδημάρχου κ. Κλεομένη Λάππα και τη βοήθεια των παιδιών άναψε το δέντρο, ενώ τα παιδιά του Δημοτικού Σχολείου του χωριού έστησαν το δικό τους bazaarμε χειροποίητες δημιουργίες. Τη Κυριακή 18 Δεκεμβρίου άναψε και η Αγία Τριάδα το δικό της δέντρο. Σε χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα, με χαρούμενη διάθεση και πολλή αγάπη ο Δήμαρχος κ. Νίκος Σουλιώτης αντάλλαξε ευχές με τους κατοίκους του χωριού.
Με την αθρόα συμμετοχή του κόσμου πραγματοποιήθηκε και η θεατρική παράσταση του Χάρη Ρώμα « Ο μαγικός κόσμος του Σκρουτζ». Ο πολυτάλαντος ηθοποιός, συμμετέχοντας για πρώτη φορά σε παιδική παράσταση, μετέφερε το σπουδαίο μήνυμα του Άγγλου θεατρικού συγγραφέα Κάρολου Ντίκενς μέσα από την ιστορία του άπληστου Σκρουτζ, ο οποίος μετά την παρέμβαση των τριών πνευμάτων που του φανέρωσαν την ασχήμια της ζωής του , μεταμορφώνεται σε άνθρωπο καλοσυνάτο που θέλει να μοιράζεται τα πάντα με τους συνανθρώπους του. Ένα κλασικό παραμύθι για μικρούς και μεγάλους με επίκαιρα όμως και απαραίτητα σε όλους μας μηνύματα.