Με την παρουσία όλων των Τοπικών Αρχών και πλήθος κόσμου πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση της Ιεράς Μητροπόλεως Καρπενησίου στον ανακαινισμένο χώρο των κατασκηνώσεων στη Σωτήρα Ανατολικής Φραγκίστας. Στον χαιρετισμό του ο Δήμαρχος Καρπενησίου μίλησε για ένα νέο ξεκίνημα που γίνεται μέσω της Μητρόπολης με πρωτοβουλία του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου κ. κ. Γεωργίου και τόνισε ότι απαιτείται συνεργασία και δραστηριοποίηση από όλους μας για να μπορέσει να λειτουργήσει ξανά η κατασκήνωση, δίνοντας ζωντάνια και ανάσα ανάπτυξης στην περιοχή.