Ο Δήμος Αγράφων, σας προσκαλεί στις εκδηλώσεις«ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΕΙΑ 2017» στη γενέτειρα του Προεπαναστατικού Ήρωα των Ελλήνων, Αντώνη ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ – ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗ, στο Μάραθο, Αγράφων – Ευρυτανίας, την Κυριακή της Πεντηκοστής, 4 Ιουνίου 2017.
Τα «ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΕΙΑ» διοργανώνονταιστον ιστορικό Μάραθοαπό το 1993, με τη συνεργασία του Δήμου Αγράφων, τουΣυλλόγου Απανταχού Μαραθιωτών και της ΤοπικήςΚοινότηταςΜαράθου, με σκοπό να αναδείξουν την ιστορική φυσιογνωμία του Ήρωα και πρόδρομου της Ελληνικής Παλιγγενεσίας, να τιμούν τη μνήμη του καθώς και τη μνήμη των γνωστών και αγνώστων συναγωνιστών τουκαι να προβάλλεται ο τόπος μας και η ιστορία του.Ακόμα, η ημέρα έχει καθιερωθείσαν ημέρα ετήσιας συνάντησης στα χώματα του τόπου γέννησηςτων όπου γης Μαραθιωτών και όλων όσων κατάγονται από το Μάραθο.
Κερασοχώρι, 29 Μαΐου 2017
Ο Δήμαρχος Αγράφων
Θεόδωρος Μπαμπαλής