Το ΚΠΕ Καρπενησίου, σε συνεργασία με τα Γραφεία Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Αθμιας Ευρυτανίας και Βθμιας Εκπαίδευσης Ευρυτανίας και Φθιώτιδας θα υλοποιήσει τις παρακάτω δράσεις:
· Τρίτη 11 και Τετάρτη 12 Οκτωβρίου 2016: Διεξαγωγή Περιβαλλοντικού Παιχνιδιού: «Εξερευνώντας τη πόλη μας», στο Καρπενήσι για τα Δημοτικά Σχολεία του Καρπενησίου.
· Παρασκευή 14 Οκτωβρίου: Συνάντηση, Παρουσίαση Περιβαλλοντικών Προγραμμάτων και Ανταλλαγή εμπειριών μεταξύ υφιστάμενων από πέρυσι και υπό διαμόρφωση φετινών Περιβαλλοντικών Ομάδων του 4ου , 6ου και 7ου Γυμνάσιου Λαμίας και του Εργαστηρίου Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (ΕΕΕΕΚ) Καρπενησίου και του 1ου και 2ου Γυμνάσιου Καρπενησίου και στη συνέχεια Διεξαγωγή Περιβαλλοντικού Παιχνιδιού: «Εξερευνώντας τη πόλη μας», στο Καρπενήσι.
· Παρασκευή 14 και Σάββατο 15 Οκτωβρίου: Διεξαγωγή περιβαλλοντικού προγράμματος: «Τα Ψηλά Βουνά» στα 4ο, 6ο και 7ο Γυμνάσιο Λαμίας.