Έκκληση απευθύνει o Δήμαρχος Καρπενησίου προς τους πολίτες, να μην ρίχνουν την στάχτη από τα τζάκια και τις ξυλόσομπες στους κάδους απορριμμάτων.
Πρόκειται για μια πράξη που εγκυμονεί πολλούς κινδύνους .Ακόμα μεγαλύτερος όμως είναι ο κίνδυνος εάν οι συνοδοί των απορριμματοφόρων δεν αντιληφθούν έγκαιρα τις εστίες που σιγοκαίνε μέσα στους κάδους και προχωρήσουν στην αποκομιδή.
Ακόμη, ο κ. Σουλιώτης αναφέρεται στο μεγάλο πρόβλημα της αιθαλομίχλης που «πνίγει» την πόλη του Καρπενησίου και είναι επικίνδυνο για την υγεία των δημοτών.
Όπως αναφέρει χαρακτηριστικά το επίδομα θέρμανσης δεν επαρκεί για να εξαλειφθεί το συγκεκριμένο φαινόμενο και πως ο Δήμος θα ψάξει να βρει λύσεις για να μειωθεί η πολύ μεγάλη κατανάλωση καυσόξυλων.
Βίντεο:Πάνος Καραγιάννης