Με την ανάδειξη των τριών πρώτων διαγωνιζόμενων σχημάτων, ολοκληρώθηκε στις 21/7/2017 το 1ο στάδιο του διαγωνισμού για την ανάθεση της μελέτης «ΜΕΛΕΤΗ ΟΔΙΚΟΥ ΑΞΟΝΑ ΛΑΜΙΑ – ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ (ΣΤΑΥΡΟΣ- ΑΝ.ΣΤΟΜΙΟ ΣΗΡΑΓΓΑΣ ΤΥΜΦΡΗΣΤΟΥ) ΚΑΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ. ΤΜΗΜΑ:ΝΕΟΧΩΡΑΚΙ – ΑΝ. ΣΤΟΜΙΟ ΣΗΡΑΓΓΑΣ ΤΥΜΦΡΗΣΤΟΥ», σύμφωνα με το Πρακτικό Ι της Επιτροπής Διαγωνισμού.
Από τα 16 διαγωνιζόμενα σχήματα, προκρίθηκαν στο επόμενο στάδιο, κατά σειρά βαθμολογίας, τα παρακάτω τρία:
1 |
ADT – ΩΜΕΓΑ Α.Τ.Ε. OBERMEYER ΕΛΛΑΣ Ε.Π.Ε. ΤΤΑ Α.Ε. ΕΜΒΕΛΕΙΑ Α.Ε. ΑΛΦΑ ΜΕΛΕΤΗΤΙΚΗ Ε.Ε. |
2 |
ΦΡΑΓΚΟΣ ΑΠ. & ΣΙΑ Ε..Ε., ΔΙΑΚΡ. ΟΔΟΣ ΜΕΛΕΤΗΤΙΚΗ Ε.Ε. ΑΝΔΡΕΑΣ Θ. ΚΑΡΑΒΑΣΙΛΗΣ – ΓΕΩΡΓΙΟΣ Μ. ΤΣΑΚΟΥΜΗΣ & ΣΙΑ Ε.Ε., ΔΙΑΚΡ. ΑΚΚΤ -ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ Α.Ε CONCEPT ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΜΗΧ/ΚΟΙ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΔΙΑΚΡ. CONCEPT ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΜΗΧ/ΚΟΙ Α.Ε. ΔΟΜΟΣΤΑΤΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ Α.Ε. ΒΛΑΧΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΥΔΡΟΔΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ Ε.Π.Ε. ΑΛΕΞΙΑΔΟΥ ΜΑΡΙΑ – ΧΑΡΑ της ΚΑΛΛΙΟΠΗΣ Κ. ΒΙΤΩΡΗΣ – Α. ΜΠΟΥΛΙΩΝΗΣ Ο.Ε., ΔΙΑΚΡ.ΥΠΟΒΑΘΡΟ Ο.Ε. ΤΕΤΡΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕΛΕΤΩΝ, ΔΙΑΚΡ. “ΤΕΤΡΑΣ Η/Μ ΑΕΜ” |
3 |
Ν.ΛΟΥΚΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕΛΕΤΩΝ STAND ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΩΝ ΕΡΓΩΝ Α.Ε. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ Ε.Ε. Χ. ΛΙΑΠΑΚΗΣ – Β. ΜΠΑΛΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ Ο.Ε., ΔΙΑΚΡ. “GEOTECH“ ΣΙΓΜΑ – ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΩΝ & ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ Π.-Ι. ΖΑΝΝΗΣ & ΣΥΝ/ΤΕΣ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕΛΕΤΩΝ, ΔΙΑΚΡ. “Π.-Ι. ΖΑΝΝΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ Α.Ε.Μ.” ΜΕΛΕΤΗΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ Π. ΠΕΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ – Ε. ΔΙΓΩΝΗΣ & ΣΥΝ/ΤΕΣ Α.Ε., ΔΙΑΚΡ. “ΜΕΑΣ Α.Ε.” |
Οι διαγωνιζόμενοι έχουν περιθώριο μέχρι την Παρασκευή 28/7/2017 να υποβάλλουν τυχόν ενστάσεις επί του τελικού πίνακα κατάταξης. Εάν δεν υποβληθούν ενστάσεις, τότε στις συμπράξεις αυτές άμεσα θα ανατεθεί η σύνταξη των προκαταρκτικών (αναγνωριστικών) μελετών, για τις οποίες θα ξαναβαθμολογηθούν, εντός δύο μηνών, ενώ θα ληφθεί υπόψη και η οικονομική τους προσφορά, ώστε να προκύψει το τελικό μελετητικό σχήμα. Ο τελικός μελετητής θα έχει χρονοδιάγραμμα δύο ετών για να παραδώσει την οριστική μελέτη.
«Είναι μία χρονοβόρα και επίπονη διαδικασία ασύλληπτης γραφειοκρατίας. Είναι σημαντικό ωστόσο να βλέπουμε ότι προχωράει βήμα – βήμα. Κάτι που μας φέρνει λίγο πιο κοντά στον τελικό μας στόχο που δεν είναι άλλος από την ολοκλήρωση του νέου δρόμου Λαμία- Καρπενήσι. Η Περιφέρεια είναι καθόλα έτοιμη. Έχει μάλιστα εξασφαλίσει τη χρηματοδότηση της κατασκευής, έτσι ώστε να μη χαθεί πολύτιμος χρόνος, μετά την ολοκλήρωση της μελέτης. Το μεγάλο ζήτημα είναι οι καθυστερήσεις που σημειώνονται κατά τη διαγωνιστική διαδικασία και δεν μας επιτρέπουν να επισπεύσουμε το έργο. Έχουμε πιέσει, έχουμε τρέξει, παρέχουμε κάθε είδους βοήθεια, αλλά δυστυχώς στην ελληνική πραγματικότητα, χρειάζεται πολύς χρόνος και πολύς κόπος. Η επιτροπή του διαγωνισμού, την οποία και ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια, κάνει τα αδύνατα δυνατά. Θέλω να πιστεύω ότι από εδώ και πέρα θα προχωρήσουμε πιο γρήγορα» δήλωσε χαρακτηριστικά ο Περιφερειάρχης, Κώστας Μπακογιάννης.