Την Παρασκευή 10 Μαρτίου 2017 πραγματοποιήθηκε ομιλία του Καθηγητή του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και Πρόεδρου του ΟΑΣΠ κ. Ευθυμίου Λέκκα με θέμα:
«Πόσο καλά προετοιμασμένοι είμαστε για
την αντιμετώπιση ενός μεγάλου σεισμού στην Κεντρική Ελλάδα;
Το Γεωδυναμικό και Σεισμοτεκτονικό πλαίσιο
ως παράγοντας διαμόρφωσης των Επιχειρησιακών Σχεδίων».
Στην πολύ ενδιαφέρουσα αυτή ομιλία, την οποία διοργάνωσε ο Δήμος Καρπενησίου σε συνεργασία με το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας ( Τ.Ε.Ε) Νομαρχιακής Επιτροπής Ευρυτανίας, παρουσιάστηκε από τον Καθηγητή η επικινδυνότητα για το ξέσπασμα ενός μεγάλου σεισμού στο Νομό μας καθώς και τρόποι προετοιμασίας ή και αντιμετώπισης αυτού.