Πλήθος κόσμου συγκεντρωθήκε σήμερα στις 6 το απόγευμα στο πάρκο της Ακαδημίας Πλάτωνος, στο οποίο ορκίστηκε δήμαρχος Αθηναίων ο Κώστας Μπακογιάννης. Είναι η πρώτη φορά που ο δήμαρχος Αθηναίων δεν ορκίζεται στο Δημαρχιακό Μέγαρο της Πλατείας Κοτζιά, αλλά στο Πάρκο της Ακαδημίας Πλάτωνος.
Με αυτό ο Κώστας Μπακογιάννης ήθελε ουσιαστικά και συμβολικά να δείξει ότι από την πρώτη στιγμή των καθηκόντων του θα δώσει τη μάχη της καθημερινότητας στην πόλη, όχι μόνο στο κέντρο αλλά και στις 129 γειτονιές των επτά Δημοτικών Κοινότητων της Αθήνας.