Με το πρώτο προεδρικό διάταγμα του 2007 η Ελληνική Πολιτεία καθιέρωσε την 30η Σεπτεμβρίου, ως ημέρα εορτασμού της μνήμης των Εθνικών μας Ευεργετών. Σήμερα τιμούμε το έργο των χιλιάδων επώνυμων και ανώνυμων ανθρώπων που εμπνεόμενοι από αγάπη για τον συνάνθρωπο και την πατρίδα προσέφεραν εμπράκτως σε αυτή. Ίδρυσαν πρωτοποριακά και πρότυπα σχολεία, προσέφεραν χρήματα για να κτιστούν και να λειτουργήσουν ιδρύματα για κοινωφελείς σκοπούς, στήριξαν μεγάλα φιλανθρωπικά έργα, συνέβαλαν στην κατασκευή δημόσιων έργων, προσέφεραν δωρεές και κληροδοτήματα για την ενίσχυση των εθνικών αγώνων και την κατασκευή κοινωφελών έργων. Ο φετινός εορτασμός θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου 2017 και στα πλαίσια του εορτασμού της ημέρας αυτής θα λάβουν χώρα οι εξής εκδηλώσεις στην πόλη του Καρπενησίου: Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου 2017 Γενικός σημαιοστολισμός, από την ογδόη (8η) πρωινή ώρα μέχρι τη δύση του ηλίου της 30ης Σεπτεμβρίου 2017. Φωταγώγηση όλων των δημόσιων καταστημάτων, καταστημάτων Ν.Π.Δ.Δ., ΟΤΑ, Τραπεζών και Καταστημάτων Κοινής Ωφέλειας, κατά τις βραδινές ώρες της 29ης Σεπτεμβρίου 2017 μέχρι τις πρωινές ώρες της επομένης. Ώρα 10.30: Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας, Δοξολογία- Επιμνημόσυνη Δέηση στον Μητροπολιτικό Ναό της Αγίας Τριάδας από τον Ιερό κλήρο της πόλης, προεξάρχοντος του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Καρπενησίου κ. Γεωργίου
![](https://975fm.b-cdn.net/wp-content/uploads/2024/07/Photoroom-20240719_191902-300x248.png)
Πρέπει να απολογηθείτε κ.Δήμαρχε.
Φάνηκαν ήδη τα πρώτα δείγματα γραφής και οι προτιμήσεις του νέου Δημάρχου. Έπειτα απο 35 χρόνια αδειάληπτης ενημέρωσης και ψυχαγωγίας στο Δήμο Καρπενησίου το Ράδιο