Πρόσκληση μελών της Περιφερειακής Επιτροπής Ισότητας των Φύλων
Σας προσκαλούμε στην 1η τακτική συνεδρίαση της Περιφερειακής Επιτροπής Ισότητας των Φύλων της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας, που θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 25 Σεπτεμβρίου 2017 και ώρα 11:00, στην Αίθουσα Συνεδριάσεων Περιφερειακών Επιτροπών (Λαμία, Λ. Καλυβίων 2, (3ος όροφος), με τα εξής:
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
|
Αναφορικά με την επίσκεψη στις γυναικείες Φυλακές Ελαιώνα και συνάντηση με την Ειδική Μόνιμη Επιτροπή Ισότητας, Νεολαίας και Δικαιωμάτων του Ανθρώπου κατά το μήνα Σεπτέμβριο 2017 |
|
Φανή Παπαθωμά, Αναπληρώτρια Πρόεδρος της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων, Αντιπεριφερειάρχης Περιφερειακής Ενότητας Βοιωτίας |
ΘΕΜΑ 1ο |
Μεταβολή της έδρας της Περιφερειακής Επιτροπής Ισότητας των Φύλων από τη Λαμία στη Λιβαδειά κατά την επόμενη Συνεδρίαση όποτε αυτή ήθελε οριστεί |
ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ |
Φανή Παπαθωμά, Αναπληρώτρια Πρόεδρος της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων, Αντιπεριφερειάρχης Περιφερειακής Ενότητας Βοιωτίας |
ΘΕΜΑ 2ο |
Έγκριση του χρονοδιαγράμματος των συνεδριάσεων της Περιφερειακής Επιτροπής Ισότητας των Φύλων για το χρονικό διάστημα από το Σεπτέμβριο 2017 έως τον Σεπτέμβριο 2018 |
ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ |
Φανή Παπαθωμά, Αναπληρώτρια Πρόεδρος της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων, Αντιπεριφερειάρχης Περιφερειακής Ενότητας Βοιωτίας |
ΘΕΜΑ 3ο |
Ανάλυση των συστημάτων ανάδρασης και των τρόπων αντιμετώπισης της (λεκτικής) βίας που υφίστανται οι γυναίκες πολιτικοί. |
ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ |
Φανή Παπαθωμά, Αναπληρώτρια Πρόεδρος της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων, Αντιπεριφερειάρχης Περιφερειακής Ενότητας Βοιωτίας |
ΘΕΜΑ 4ο |
Γυναίκες πρόσφυγες: ζητήματα ασύλου, ένταξης στην τοπική κοινωνία, διαβίωσης στις ανοιχτές δομές φιλοξενίας, μέριμνα για γυναίκες θύματα βίας και πολλαπλών διακρίσεων, προτάσεις για την αντιμετώπιση των προβλημάτων |
ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ |
Φανή Παπαθωμά, Αναπληρώτρια Πρόεδρος της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων, Αντιπεριφερειάρχης Περιφερειακής Ενότητας Βοιωτία, με βάση το υπόμνημα της Μαρίας Μελετίου, νομικής συμβούλου του Συμβουλευτικού Κέντρου της Υποστήριξης των Γυναικών Θυμάτων Βίας |
ΘΕΜΑ 5ο |
Έγκριση οργάνωσης εκστρατείας «BODYPROUD», με στόχο την ενημέρωση, την πρόληψη, την καθοδήγηση και την ψυχολογική στήριξη γυναικών που υφίστανται ρατσιστική βία εξαιτίας της φυσικής τους εμφάνισης |
ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ |
Φανή Παπαθωμά, Αναπληρώτρια Πρόεδρος της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων, Αντιπεριφερειάρχης Περιφερειακής Ενότητας Βοιωτίας |
Παρακαλείστε σε περίπτωση κωλύματος να ενημερώσετε την Γραμματέα κα Αλεξοπούλου Δέσποινα (τηλ. 2231351273) ή την αναπληρώτρια Γραμματέα κα Κονταξή Χαρίκλεια (τηλ. 2231352442).