Πυρκαγιά ξέσπασε χθές το απόγευμα Τετάρτης 25/8 σε δασική έκταση στον οικισμό Μαυρόλογγο Ευρυτανίας.Στο συμβάν συμμετείχαν 1 πυροσβεστικό όχημα απο τη ΔΙΠΥΝ Καρδίτσας μαζί με τους εθελοντές Σμοκόβου , 4 πυροσβεστικά οχήματα απο τη ΔΙΠΥΝ Ευρυτανίας με 10 άντρες και επικεφαλής τον πύραρχο κ.Φακίτσα Σταύρο καθώς και 1 υδροφόρα της Αντιπεριφέρειας .
Δυστυχώς οι φλόγες πρόλαβαν και έκαψαν 3 στρέμματα πυκνής δασικής έκτασης και ένα σπίτι που βρισκόταν στην άκρη του οικισμού, χάρη όμως στην άμεση και συντονισμένη προσπάθεια των πυροσβεστικών δυνάμεων απετράπη η επέκταση της πυρκαγιάς στο παρακείμενο δάσος.
Επιμέλεια:Έλενα Κανέλλου