Την σαρωτική νίκη του Κώστα Μπακογιάννη στον Δήμο Αθηναίων αποδεικνύουν τα αποτελέσματα του Υπουργείο Εσωτερικών.
Εχοντας ενσωματωθεί κοντά το 98,24 % των ψήφων, η νίκη του Κώστα Μπακογιάννη είναι σαρωτική, καθώς ο υποψήφιος δήμαρχος του συνδυασμού «Αθήνα Ψηλά» έχει ποσοστό το 65,24%.
Δήλωση Μπακογιάννη:
Ένα τεράστιο ευχαριστώ! Υποκλίνομαι σε όλες τις Αθηναίες και τους Αθηναίους. Δε θα είμαι ο πρώτος πολίτης. Θα είμαι ο τελευταίος και θα σας υπηρετώ. Τέρμα τα λόγια. Τώρα έχει δουλειά. Δουλειά, δουλειά, δουλειά.