Κάτω απο τους Κορυσχάδες πριν απο τη διασταύρωση για Κλαυσί, σε χωματόδρομο αριστερά από το δρόμο Καρπενησίου – Προυσσού θα συναντήσουμε το γεφύρι του ξερολύκου.
Μονότοξο πέτρινο γεφύρι το οποίο παλιότερα ήταν δίτοξο αλλά η μία του καμάρα έπεσε, άγνωστο το πότε και το πως. Μέχρι το 1818 που χτίστηκε το γεφύρι του Δεσπότη (έπεσε το 1997 απο μία μεγάλη κατεβασιά του ποταμού) λίγο πιο πάνω ήταν το μοναδικό πέρασμα του ποταμού καρπενησιώτη στην περιοχή.
.