Στο Καρπενήσι σήμερα 13η του μηνός Οκτωβρίου 2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 13.00’, το Διοικητικό Συμβούλιο του Δικηγορικού Συλλόγου συνήλθε σε έκτακτη συνεδρίαση στα γραφεία του Δικηγορικού Συλλόγου στο Δικαστικό Μέγαρο Καρπενησίου υπό την Προεδρία του Προέδρου Βασιλείου Γ. Γκαρίλα, για συζήτηση και λήψη απόφασης επί του κατωτέρω θέματος:
ΘΕΜΑ : Απόφαση αποχής για την αποτρόπαια δολοφονία συναδέλφου, Δικηγόρου Αθηνών
Μ. Ζαφειρόπουλου
Το Διοικητικό Συμβούλιο του Δικηγορικού Συλλόγου Ευρυτανίας που συνήλθε εκτάκτως σήμερα 13-10-2017, αποφάσισε ομόφωνα αποχή των μελών από τα καθήκοντα τους στις 16 και 17 Οκτωβρίου 2017 ως ελαχίστη ένδειξη πένθους για την αποτρόπαια δολοφονία του συναδέλφου-δικηγόρου Αθηνών Μιχάλη Ζαφειρόπουλου, και ως αντίδραση κατά της τυφλής βίας στους ασκούντες το Δικηγορικό Λειτούργημα. Εκφράζει την ελπίδα και την πεποίθηση ότι οι δράστες σύντομα θα οδηγηθούν ενώπιον της δικαιοσύνης και Επικυρώνει την εκδοθείσα για τον ίδιο λόγο απόφαση της Συντονιστικής Επιτροπής των Δικηγορικών Συλλόγων Ελλάδος. Κατά τη διάρκεια της αποχής επιτρέπεται μόνο παράσταση για αναβολή συζήτησης προσδιορισθέντων υποθέσεων.-
Η απόφαση έλαβε αριθμό 70/2017.
Ο Πρόεδρος Η Γεν. Γραμματέας Η Ταμίας
Βασίλειος Γκαρίλας Πηνελόπη Γιαννιώτη Χρυσούλα Σουλιώτη
Κοινοποίηση
1. κα ΠρόεδροΠρωτοδικών Ευρυτανίας
2. κο Εισαγγελέα Πρωτοδικών Ευρυτανίας
3. κα Ειρηνοδίκη Ευρυτανίας
4. κο Πρόεδρο Δικαστικών Υπαλλήλων Νομού Ευρυτανίας
(για ενημέρωση των λοιπών Γραμματέων)
5. Τοπικά Μ.Μ.Ε.
Ακριβές αντίγραφο
Ο Πρόεδρος
Βασίλειος Γκαρίλας