Ο Σύλλογος Φίλων Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Ευρυτανίας, οργανώνει ελεύθερη αστροπαρατήρηση για το κοινό στο χώρο του Προφήτη Ηλία Μυρίκης το Σάββατο 4 Σεπτεμβρίου 2021, και ώρα 8:30 το βράδυ.
Θα γίνει γνωριμία-αναγνώριση των αστερισμών με γυμνό οφθαλμό (ουρανογραφία), και στη συνέχεια παρατήρηση με τηλεσκόπιο των ορατών πλανητών (Αφροδίτης, Δία, Κρόνου) και άλλων στόχων του έναστρου ουρανού.
Εάν τυχόν υπάρχει νεφοκάλυψη το Σάββατο βράδυ, η αστροπαρατήρηση θα γίνει εναλλακτικά την επόμενη νύχτα της Κυριακής 5 Σεπτεμβρίου 2021.
Με εκτίμηση
Εκ μέρους του ΔΣ