Μαθητές και μαθήτριες από τα σχολεία του Καρπενησίου παρέλασαν το πρωί λίγο μετά τις 11:15 επι της κεντρικής οδού Αποδήμων Ευρυτάνων, στο πλαίσιο των εορτασμών για την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.
Υπό καλές καιρικές συνθήκες, μαθητές της Πρωτοβάθμιας, Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και μέλη συλλόγων του Νομού παρέλασαν μπροστά στην εξέδρα των επισήμων. Την αυλαία άνοιξε η Φιλαρμονική του δήμου Καρπενησίου.
Στην εξέδρα των επισήμων έδωσαν το «παρών», μεταξύ άλλων, ο Βουλευτής Ευρυτανίας κ.Κοντογεώργος,ο Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε Ευρυτανίας κ.Τασιός, η θεματική Αντιπεριφερειάρχης κα Καλαντζή,ο Δημαρχος Καρπενησίου κ.Σουλιώτης,ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καρπενησίου κκ Γεώργιος, ο Αστυνομικός Διευθυντής κ. Σταματέλος,ο Διοικητής Πυροσβεστικών Υπηρεσιών Ευρυτανίας κ. Στέργιος Φυσέκης.
Τη Κυβέρνηση εκπροσώπησε ο κ.Κωνσταντίνος Αραβώσης – Γενικός Γραμματέας Δασών.
Επιμέλεια:Έλενα Κανέλλου