Η πρώτη ημερίδα κλειστού στίβου πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2016 στο προπονητήριο στίβου του Αθλητικού Κέντρου Καρπενησίου, όπου παρευρέθηκε ο Αντιδήμαρχος κ. Κλεομένης Λάππας. Οι αγώνες, που συνδιοργάνωσε ο Δήμος Καρπενησίου με την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ανατολικής Στερεάς/Εύβοιας και τον Α.Π.Σ. Καρπενησίου 2002, διεξήχθησαν με τη συμμετοχή πολλών αθλητών και αθλητριών όλων των κατηγοριών και πλήθους κόσμου που βρέθηκε στον αθλητικό χώρο για να παρακολουθήσει τους αγώνες.
Σε σχετική της ανακοίνωση στην επίσημη σελίδα της η ΣΕΓΑΣ αναφέρει ότι ο κλειστός χώρος του Αθλητικού Κέντρου αποτελεί ένα από τα καλύτερα προπονητήρια στην Ελλάδα.