Λόγω των υψηλών θερμοκρασιών και των ισχυρών ανέμων που επικρατούν στην περιοχή μας, καλούνται οι δημότες και οι εκδρομείς να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί.
Συγκριμένα, συνίσταται στους πολίτες να αποφεύγουν ενέργειες στην ύπαιθρο που μπορούν να προκαλέσουν πυρκαγιά από αμέλεια, όπως το κάψιμο ή η εναπόθεση σε κοινόχρηστους χώρους, ξερών χόρτων και κλαδιών ή υπολειμμάτων καθαρισμού, η χρήση μηχανημάτων που προκαλούν σπινθήρες όπως δισκοπρίονα, συσκευές συγκόλλησης, η χρήση υπαίθριων ψησταριών, το κάπνισμα μελισσών, η ρίψη αναμμένων τσιγάρων, κ.α. Επίσης, υπενθυμίζεται ότι κατά τη διάρκεια της αντιπυρικής περιόδου απαγορεύεται η καύση των αγρών. Τέλος, να ειδοποιούν άμεσα την Πυροσβεστική στο τηλέφωνο «199 όταν εντοπίσουν καπνό ή φωτιά.
Επιμέλεια:Έλενα Κανέλλου