Με αφορμή την έναρξη εργασιών για την εγκατάσταση βιομηχανικών αιολικών συστοιχιών, μικρών υδροηλεκτρικών σταθμών και φωτοβολταϊκών στην Ευρυτανία και στα Άγραφα που είναι η αρχή της καταστροφής των βουνών, της δέσμευσης των νερών και τον ξεριζωμό κτηνοτρόφων και αγροτών παρά τις αρνητικές αποφάσεις θεσμικών φορέων και τις παλλαϊκές διαχρονικές αντιδράσεις των τοπικών κοινωνιών, ο Σύλλογος Κρικελλιωτών Ευρυτάνων «Ο Άγιος Νικόλαος» η ΚΙΝΗΣΗ Πολιτών για την προστασία του ευρυτανικού περιβάλλοντος και δεκάδες ευρυτανικοί σύλλογοι, συγκεντρώθηκαν την Κυριακή 1η Αυγούστου και ώρα 11:00 π.μ. στην Κεντρική Πλατεία Καρπενησίου όπου έστειλαν το ηχηρό μήνυμα : η εγκληματική καταστροφή του νομού μας δε θα περάσει.
Επιμέλεια:Έλενα Κανέλλου