Το μονοπάτι του Μυλοκάλανο βρίσκεται στο μεγάλο Χωριό . Ξεκινά από το χωριό και καταλήγει στη θέση “Κεφαλόβρυσο” (πηγές από όπου υδρεύεται το χωριό). Η διαδρομή για κάθε επισκέπτη είναι άκρως ενδιαφέρουσα καθώς περνά μέσα από πυκνή βλάστηση, ξύλινα γεφυράκια και τρεχούμενα νερά.
Σε επικοινωνία με τον Δήμαρχο Καρπενησίου πληροφορηθήκαμε ότι κατά καιρούς έχουν γίνει κάποιες παρεμβάσεις ,το καλοκαίρι ψηφίστηκε στο δημοτικό συμβούλιο μια πίστωση 10.000 € και σήμερα έχει ολοκληρωθεί η μελέτη με αποτέλεσμα να βρίσκετε στην διαδικασία δημοπράτησης ,ώστε να υπάρξει ανάδοχος να εκτελέσει το έργο και να χρησιμοποιηθεί την άνοιξη .Το μονοπάτι αυτό είναι πολύ σημαντικό για την τουριστική ανάπτυξη του Μεγάλου Χωριού.