Ο Δήμος Καρπενησίου ενημερώνει πως σύμφωνα με το ΦΕΚ Α’ 55/11.03.2020 «Κατεπείγοντα μέτρα αντιμετώπισης των αρνητικών συνεπειών της εμφάνισης του κορονοιού COVID-19 και της ανάγκης περιορισμού της διάδοσης του», ματαιώνεται η παρέλαση και όλες οι τιμητικές εκδηλώσεις, η δοξολογία και η κατάθεση στεφάνων για επιτακτικούς λόγους δημόσιας υγείας.
Η απόφαση αυτή ουδάλως μειώνει ή απαξιώνει τις οφειλόμενες τιμές προς τους ήρωες της ελληνικής επανάστασης του 1821.
Ως ένδειξη ελάχιστου φόρου τιμής καλεί τους δημότες να αναρτήσουν την ελληνική σημαία στις οικείες τους.