Με μεγάλη χαρά ο Δήμος Καρπενησίου φιλοξένησε στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου τη συνεδρίαση της Γενικής Συνέλευσης των Περιφερειακών Επιμελητηρίων Στερεάς Ελλάδας, μια πρωτοβουλία του Επιμελητηρίου Ευρυτανίας. Στην συνέλευση παρευρέθηκαν σημαντικοί παράγοντες της κεντρικής πολιτικής σκηνής, όπως η πρώην Υπουργός και Βουλευτής κ. Ντόρα Μπακογιάννη και ο Βουλευτής κ. Οικονόμου Γιάννης, που είναι και εισηγητής του Νέου Αναπτυξιακού Νομοσχεδίου, άνθρωποι της αυτοδιοίκησης του α’ και β’ βαθμού και κυρίως μεγάλη πλειοψηφία των επιχειρηματιών της Στερεάς Ελλάδας. Ο Δήμαρχος Καρπενησίου κ. Σουλιώτης είχε την ευκαιρία αφενός μεν να ζητήσει από τους επιχειρηματίες να έρθουν να επενδύσουν στον τόπο μας αφετέρου δε να ζητήσει από την κ. Μπακογιάννη και τον κ. Οικονόμου, να δοθούν είτε μέσω Αναπτυξιακού Νόμου είτε μέσω φορολογίας, τα κίνητρα εκείνα που θα αντισταθμίζουν τα γεωγραφικά μειονεκτήματα της περιοχής μας ως ορεινός δήμος.