Στο Καρπενήσι, το Σάββατο 12 Οκτωβρίου στο Συνεδριακό κέντρο παρουσιάστηκε ο εκδοθείς τόμος των πρακτικών του επιστημονικού συνεδρίου που είχε λάβει χώρα στο Καρπενήσι με τίτλο «των Αποδήμων Ευρυτάνων έργα», από την Πανευρυτανική ένωση και το ευρωπαϊκό κέντρο Ευρυτανικων σπουδών και ερευνών. Επίσης παρουσιάστηκε ένα
εξαιρετικό βίντεο από την ιστορία, τα πρόσωπα και τις δράσεις της ένωσης Ευρυτάνων Αμερικής από την ίδρυση του μέχρι σήμερα.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Βουλευτής Ευρυτανίας κ. Κοντογεώργος Κώστας, η αντιδήμαρχος Καρπενησίου κ. Ζαλοκώστα Σοφία, πολιτευτές του νομού και εκπρόσωποι φορέων και συλλόγων.
Ευχαριστούμε θερμα τον πρόεδρο της Πανευρυτανικής ένωση κ Ηλία Ντζιώρα και τον προεδρο του ευρωπαϊκόυ κέντρου Ευρυτανικων σπουδών και ερευνών κ Κλεομένη Κουτσούκη, για την επιμέλεια της έκδοσης και την διοργάνωση της εκδήλωσης..