Δελτίο Τύπου Δήμου Καρπενησίου:
Παρατηρείται ότι λόγω του καύσωνα έχει αυξηθεί η κατανάλωση νερού με αποτέλεσμα να έχει πέσει η πίεση του νερού εντός του δικτύου ύδρευσης και δημιουργείται πρόβλημα ακόμη και στην αναγκαία χρήση του όπως πόση και ατομική υγιεινή.
Παρακαλούνται οι δημότες να περιορίσουν την άσκοπη κατανάλωση του νερού όπως πότισμα κήπων, πλύσεις βεραντών, αυτοκινήτων, κλπ, τουλάχιστον μέχρι το πέρας του καύσωνα για να λειτουργεί σωστά η διοχέτευση του νερού από το δίκτυο ύδρευσης προς τις οικίες για τις αναγκαίες χρήσεις.
Η Υπηρεσία Ύδρευσης του Δήμου Καρπενησίου έχει ενεργοποιήσει τις πηγές του Κεφαλόβρυσου για την πόλη και σε συνεχή επικοινωνία με τους Προέδρους αντιμετωπίζουμε άμεσα περιπτώσεις διαρροών από ζημιές ακόμη και σε περίπτωση όπου απαιτείται να μεταφερθεί πόσιμο νερό με την υδροφόρα του δήμου.
Η προσπάθεια όμως πρέπει να γίνει μεγαλύτερη από όλους μας το επόμενο διάστημα γιατί διανύουμε τον μεγαλύτερο καύσωνα των τελευταίων 50 ετών, ο οποίος δεν έχει τελειώσει ακόμη.