Μία σημαντική δράση για την Υγεία πραγματοποιεί ο Δήμος Αγράφων ο οποίος εντάχθηκε στο πρόγραμμα Δράσης της μη κερδοσκοπικής οργάνωσης HOPEGENESIS που αποτελείται από ομάδα κορυφαίων ιατρών στο χώρο της γυναικολογίας.
Σκοπός του Προγράμματος είναι η παροχή κάθε πιθανής βοήθειας σε γυναίκες που επιθυμούν να τεκνοποιήσουν ή κυοφορούν ήδη και κατοικούν μόνιμα σε απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδας όπως ο Δήμος Αγράφων, και κατ’ επέκταση να δώσει λύση στο πρόβλημα της υπογεννητικότητας που αντιμετωπίζει η χώρα μας.
Ο Δήμος μας αποτελεί την πρώτη περιοχή της ηπειρωτικής Ελλάδας που εντάχθηκε στο Πρόγραμμα.
Το πρόγραμμα αυτό περιλαμβάνει ΔΩΡΕΑΝ:
· Εξετάσεις κατά τη διάρκεια της κύησης
· Ιατρική παρακολούθηση της ενδιαφερόμενης
· Έξοδα μεταφοράς εν όψει εξετάσεων και ιατρικών επισκέψεων εγκυμονούσας και του συντρόφου / συζύγου της και επιστροφή στην κατοικία της
· Τοκετός στο μαιευτήριο χωρίς κανένα κόστος
· Διαμονή λόγω τοκετού στην Αθήνα ή σε περιοχή κοντά στη μόνιμη κατοικία της (Ιωάννινα εν προκειμένω) στην οποία δρα η ιατρική μονάδα της HOPEGENESIS και του συνοδού της
· Επιστροφή στο σπίτι στη συνέχεια με όλα τα έξοδα πληρωμένα
· Ένα μικρό πακέτο με βασικό εξοπλισμό και προμήθειες που θα χρειαστεί η γυναίκα για τις πρώτες ημέρες – εβδομάδες της ζωής του νεογνού
Για περεταίρω πληροφορίες μπορείτε να καλείτε στο Γραφείο Δημάρχου 2237351318.