Στην 16η συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 29 Νοεμβρίου στη Λαμία παρευρέθηκε ο Δήμαρχος Καρπενησίου κ. Νίκος Σουλιώτης. Στη συνεδρίαση έγινε ο απολογισμός του Ετήσιου Τακτικού Συνεδρίου της Π.Ε.Δ. που πραγματοποιήθηκε στις 11 και 12 Νοεμβρίου 2016 στα Καμένα Βούρλα και επικυρώθηκαν οι τελικές θέσεις της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων σε όλα τα θέματα που θα υποβληθούν ενόψει του Ετήσιου Τακτικού Συνεδρίου της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας που θα πραγματοποιηθεί στις 1-2-3 Δεκεμβρίου 2016 στη Θεσσαλονίκη. Κυρίως, δόθηκε έμφαση στην αδικία που υφίσταται η Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας με την κατάταξή της εκτός στόχου 1 που έχει σαν αποτέλεσμα τους μειωμένους πόρους από τα Ευρωπαϊκά Προγράμματα, ενώ εκφράστηκαν οι θέσεις αλλά και η αντίδραση της Π.Ε.Δ. από την περικοπή των παρακρατηθέντων φόρων από όλους τους δήμους. Τέλος, ενόψει της αναδιάρθρωσης της Τοπικής Αυτοδιοίκησης και της ψήφισης του νέου νομοσχεδίου, εκφράστηκαν οι απόψεις πάνω σε θεσμικά και οικονομικά θέματα.
![](https://975fm.b-cdn.net/wp-content/uploads/2024/07/Photoroom-20240719_191902-300x248.png)
Πρέπει να απολογηθείτε κ.Δήμαρχε.
Φάνηκαν ήδη τα πρώτα δείγματα γραφής και οι προτιμήσεις του νέου Δημάρχου. Έπειτα απο 35 χρόνια αδειάληπτης ενημέρωσης και ψυχαγωγίας στο Δήμο Καρπενησίου το Ράδιο