Ο Δήμος προτίθεται να υποβάλλει πρόταση για χρηματοδότηση του έργου ‘‘ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΧΩΡΟΥ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ-ΓΕΝ. ΛΥΚΕΙΟΥ-ΒΑΣΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ’’ Η προτεινόμενη εργασία αποσκοπεί στην δημιουργία προϋποθέσεων για την ένταξη του έργου στο χρηματοδοτικό πρόγραμμα «ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ 2014-2020» και την κατασκευή του, που θα έχει ως αποτέλεσμα την αναβάθμιση των υποδομών του Δήμου Καρπενησίου και τη βελτίωση της ποιότητας ζωής των δημοτών και των επισκεπτών της πόλης του Καρπενησίου.
Για την υποστήριξη της υπηρεσίας στην άμεση ωρίμανση των μελετών και των άλλων ενεργειών που απαιτούνται προκειμένου να υποβληθεί η πρόταση για χρηματοδότηση, προτείνεται ως τρόπος εκτέλεσης της ανωτέρω υπηρεσίας, η σύναψη Προγραμματικής Σύμβασης με την Αναπτυξιακή Φθιώτιδας Ανώνυμη Εταιρεία Ο.Τ.Α.