Την Τρίτη 26 Νοεμβρίου στις 17:00 έμπροσθεν του Δημαρχείου (περιοχή Προφήτη Ηλία) έγινε η υποδοχή αποτμήματος ιερού λειψάνου του Αγίου Λουκά επισκόπου Συμφερουπόλεως του ιατρού, από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Καρπενησίου κκ Γεώργιο, τον ιερό κλήρο και το φιλάγιο πλήρωμα της τοπικής εκκλησίας. Το λείψανο κόμισε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αργολίδος κ. Νεκτάριος.
Στη συνέχεια έγινε λιτάνευση μέχρι τον Ιερό Ναό του Προφήτου Ηλία Καρπενησίου.
Το λείψανο θα παραμείνει στον Ιερό Ναό του Προφήτου Ηλία μέχρι το Σάββατο 30 Νοεμβρίου. Καθημερινά θα τελούνται ακολουθίες. Η εκκλησία θα είναι ανοιχτή από 7:00-14:00 & 17:00-20:00.
ΦΩΤΟ-ΒΙΝΤΕΟ :Πάνος Καραγιάννης